Izstādes “Uz padebeša lapas” atklāšana

Piektdien, 28. oktobrī pl. 12 00 Rubenes pagasta Kaldabruņas skolā.

Izstādes nosaukums radies no it kā necila, taču – varena un tikai šaipusē pazīstama auga – padebeša.

Padebeša lapas bieži atrodamas sen apdzīvotās mājās pie akas vai virtuves loga tuvumā – tā, lai saimniecei nav tālu pēc tās jāmeklē, jo, ja šo augu lieto – tad tas jādara ātri. Kāda tad ir padebeša nozīme? Nu re – tas spēj padebešus pāršķirt un šurpnākošu negaisu novirzīt. Tas tiešām darbojas. Arī mūsdienās.  Kā to darīt – meklēsim tekstos, rakstos un atmiņās…… gan tepat vien, gan pie zinošiem cilvēkiem. Šo to par padebesi varēs uzzināt arī izstādes apmeklētāji.

Šajā  izstādē, kurā satiekas senais un radošais, ir tieši tik, cik var salikt uz padebeša lapas – vienas vasaras vākums, vienas vasaras prieks. Uz plaukstas tas nesavietojas, un  šī noslēpumainā auga lapa būs pareizajā lielumā. Pie tam –  tieši skaistumu radošais spēks ir tas, kas var negaisu pāršķirt un novirzīt.

Tik tālu – par izstādes saturisko vai filozofisko koncepciju. Par praksi – izstādē ir apkopots projekta „ Mana zeme. Mana dzīve. Mans mantojums” veikums. Šai projektā norisinājās novadpētniecības nodarbības Rubenes, Dunavas un Dignājas pamatskolā, un to laikā skolu audzēkņi pedagogu Anitas Vērdiņas, Uģa Vārslavāna un Aīdas Bikaunieces vadībā apmeklēja gan gados vecākos iedzīvotājus, vācot atmiņu stāstus un dziesmas, gan interesantas vietas, tās fotografējot un aprakstot, gan arī – vāca senlietas no savām un kaimiņu sētām. Šo nodarbību rezultātā ir tapuši gan apraksti, gan fotogrāfijas, gan izveidojušās vēsturisku priekšmetu kolekcijas. Rubenes pagastā senlietu vākšanā aktīvi piedalījās ne tikai bērni, bet arī visdažādāko vecumu iedzīvotāji. Līdz ar to – vienu izstādes daļu veido novadpētniecības materiāls.

Otra izstādes daļa ir radošie darbi, kas tapuši šīs vasaras laikā – gan keramika, gan glezniņas uz koka, gan dekupāžas un floristikas darbi. Kā krāšņākais un paliekošākais darbs atzīmējams  vitrāžu cikls „ Deviņas saules”  Kaldabruņas skolas zāles logos. Deviņās vitrāžās ir attēlota saule, un desmitajā – viss kas aug un zied zem saules. Pie vitrāžu cikla strādāja Rubenes pamatskolas skolēni pasniedzējas Andas Svarānes vadībā.  Saules tēma izraudzīta, godinot Raini un saules dainas, kā arī – pieskaņojoties zāles tematiskajai nozīmei – tajā tiek veidota Pļavas muzeja ekspozīcija.

Gan projekta norises, gan izstādes tapšanas laikā visus dalībniekus mudinājām apzināties  savas tuvākās apkārtnes vēsturiskās vērtības, kā arī to, ka paši esam vēstures daļa – lūk, tas ko šodien darām, no rīta, kad atvērsim acis, būs jau vēsture….

Lai šo saikni apzinātos taustāmi un personīgi, bērni vasaras nometnē veidoja īpašu objektu „Ligzdiņas sapņu putniņiem” . Šajās tāšu un čiekuru ligzdiņās iemājoja spuraini, mīlīgi un savdabīgi putni; un – katram putniņam aizlīmētā konvertā ir nodots glabāšanai sapnis vai vēlme. Ar norunu – nākamvasar atnāksim un paskatīsimies, kas no mūsu sapņiem ir piepildījies; tātad – piedzīvosim savu sapņu un ilgu vēsturi viena gada garumā…..

Šo putniņu ligzdošanas vieta veido izstādes saturisko un vizuālo centru.

Kopumā – varam apsolīt daudzveidīgu, ar izziņas materiālu un neparastu estētiku bagātu ekspozīciju, mazliet mistisku noskaņu, jo izstādes telpā nepieciešams remonts, mazliet ceļojumu laikā – gan pagātnes, gan nākotnes virzienā……

Drīzumā lasītājus sasniegs arī neliela grāmatiņa ar tādu pašu nosaukumu „Uz padebeša lapas”, kurā būs apkopotas dažas mūsu novada leģendas un dziesmas, stāsti par cilvēkiem un lietām, arī – radošās domas un nākotnes ieceres.

Atklāšanas programmā ietilpst arī šīgada Siena dienu skulptūru sadedzināšana un, protams, neliels cienasts. Taču, tā kā apmeklētāju gaidāms samērā daudz, lūdzam paņemt līdzi arī nelielu groziņu ar kaut ko garšīgu.

Atnāciet! Un – lai visiem radītājiem un skatītājiem negaisi iet pāri, un netrūkst nedz  saules siltuma, nedz veldzējoša lietus!

Apakšprojektu finansē Šveices Konfederācija un Latvijas Republika no Latvijas un Šveices sadarbības programmas līdzekļiem paplašinātajai Eiropas Savienībai.

Šī  izstāde  ir veidota ar Latvijas un Šveices sadarbības programmas finansiālu atbalstu. Par izstādes saturu atbild biedrība „Ūdenszīmes”